Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

miniaturka wpisu
Dodano: 11 lipca 2017

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Zbrodnia Wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ogółem ponad 100 tys. osób.

Na dzień święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci 9 lipca w niedzielę już po raz trzeci wzięło udział we mszy w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Msza Św.  odprawiona została w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej. 

Wraz z nami we mszy udział wzięli ostrowieccy harcerze i członkowie Stowarzyszenia Kukiz’15 Świętokrzyskie.

Po mszy złożyliśmy kwiaty i wieńce pod pomnikiem znajdującym się przed kościołem.