Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 11 sierpnia 2018

Rajd Pieszy „Partyzanckim Śladem”

Kilka słów o Rajd Pieszy „Partyzanckim Śladem”.

Na początek dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację rajdu tj. Grupa KavaritoPowiat Ostrowiecki, Gminie Waśniów.

W rajdzie wzięło udział 16 osób, niestety kilka osób z powodu pogody nie przybyło. 
Punktualnie o 11:00 rozpoczęliśmy rajd zaczynając w miejscowości Mychów pod kościołem, gdzie na terenie przykościelnym znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych żołnierzy z AK.

Następnie wyruszyliśmy w stronę miejscowości Momina, dotarliśmy pod kościół, gdzie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK ze zgrupowania Ponury-Nurt walczących w latach 1939-56.
Po kliku minutach postoju wyruszyliśmy do kolejnego punktu, którym był pomnik nagrobny kpt. Stanisława Pałaca ps. Mariański, znajdujący się w Nagorzycach. Kolejnym miejscem postoju był dworek Państwa Reklewskich w Mirogonowicach, gdzie zostaliśmy ugoszczeni herbatą, kawą, ciastem i opowieściami o czasach wojny. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało zgrupowanie oddziałów NSZ w czerwcu 1944 r. kiedy to powstał 204 pułk piechoty Ziemi Kieleckiej NSZ, pułk ten stał się podstawą do powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Po kilkunastu minutach odpoczynku i ogrzania się, wyruszyliśmy do mety naszej podróży, czyli miejscowości Grzegorzowice. 
Po dotarciu na miejsce rozpaliliśmy ogromny kamienny grill, zostały upieczone kiełbaski, rozeszły się jak ciepłe bułeczki. 
W trakcie przygotowywania grilla, uczestnicy rajdu udali się na miejscowy cmentarz, gdzie znajdują się groby żołnierzy AK, którzy zostali zamordowaniu w 1945 r. przez Urząd Bezpieczeństwa, po wcześniejszym zadenuncjowaniu przez kapusia miejsca pobytu AK-ów.
Na cmentarzu w Grzegorzowicach również znajduje się grób Adama Kłobskiego, żołnierza 204 pp Ziemi Kieleckiej NSZ, który zginął w pierwszej bitwie z oddziałem GL, która napadała i grabiła lokalną ludność.
Na koniec odbyły się rozmowy podsumowujące rajd, wspólne zdjęcia i plany na przyszłe działania.

W drodze powrotnej udaliśmy się do ruin dworu, który został napadnięty przez GL w maju 1944 roku, gdzie zamordowano właścicielki a dwór spalono.

W dobrych humorach, lecz zmęczeniu wróciliśmy busem do domów.
Serdeczne podziękowania ślemy do naszych przyjaciół, którzy przybyli specjalnie na Rajd ze Szczecina.

Czołem Wielkiej Polsce.

http://swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec/poszli-sladami-partyzantow-zobacz-zdjecia/47618