Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 21 maja 2018

Rajd im. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”

21 maja 1949 r., osaczony przez grupę operacyjną UB-KBW, w bunkrze ukrytym na terenie gospodarstwa Lisowskich w Dąbrówce (obecnie Nowogród, województwo lubelskie) zginął kpt. Zdzisław Broński „Uskok” – legendarny dowódca oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie. Należał do najaktywniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia.

20 maja w niedzielę wzięliśmy udział w rajdzie ku czci Uskoka, który został zorganizowany w Łęcznej przez kolegów z Narodowa Łęczna.

Po mszy w kościele pod wezwaniem Św. Barbary w Łęcznej około godziny 10.00 wyruszyliśmy w 15 km marsz.

Naszym pierwszym przystankiem był Nowogród i pomnik upamiętniający „Uskoka”, stojący w miejscu bunkra, w którym się ukrywał. Na miejscu organizatorzy przybliżyli nam wydarzenia z 20 i 21 maja 1949 r.

Metę I Rajdu kpt Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” osiągnęliśmy około godziny 14:30 w Zawieprzycach na terenie zespołu pałacowo-parkowego, gdzie przygotowano dla uczestników ognisko. 

Serdecznie dziękujemy organizatorom za miłą atmosferę, a przede wszystkim za wspaniałą lekcję historii. Wiele się nauczyliśmy.

Do zobaczenia za rok. Czołem!