Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 25 sierpnia 2015

Odnaleziony bohater NSZ – porucznik Adam Kłobski ps. Ponury

Odnaleziony bohater 204 Pułku Piechoty Ziemi Kieleckiej poległy w bitwie z AL w Pękosławicach!!!

O tym, że geneza Brygady Świętokrzyskiej sięga pierwszego dużego zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych – 204. Pułku Piechoty Ziemi Kieleckiej już pisaliśmy.
Pierwsza akcja bojowa 204. Pułku miała miejsce 23 czerwca 1944 r. w rejonie Prusinowic, gdzie grasowało zgrupowanie AL Jana Byka vel Czesława Boreckiego „Brzozy”. Pułk okrążył
AL-owców i rozbito grupy „Górala” i „Wrzosa”, likwidując osiemnastu spośród nich.
Rozproszone oddziały walczyły na terenie kilku sąsiadujących miejscowości.
Jeden żołnierz pułku należący do 2 kompanii zginął, był to nieznany z imienia i nazwiska ppor. Ponury.
Do dziś stoi w miejscowości Małe Jodło pomnik zakłamujący historię, upamiętniający „bohaterską” jak utrzymuje postawę AL broniącej ludność przed bandą NSZ.

W dokumentach NSZ – Kronika 204 Pułku Piechoty Ziemi Kieleckiej można przeczytać, że służący w 2 kompanii pułku „Ponury” zginął śmiercią bohaterską w miejscowości Pękosławice 23 czerwca 1944 roku.
Pogrzeb odbył się 27 czerwca, wymarsz na miejsce pochówku na cmentarzu w Grzegorzowicach w asyście dowódcy pułku i korpusu oficerskiego nastąpił o godz. 10. Ppor. Ponury został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.
Naszą ciekawość wzbudził zapis o nieznanym żołnierzu, zwłaszcza, że historia dotyczy naszych rodzimych okolic, postanowiliśmy znaleźć informacje na ten temat.
W Raptularzu zmarłych w parafii Grzegorzowice, do którego dotarliśmy widnieje tylko jeden zapis o pochówku mężczyzny dnia 27 czerwca 1944 roku. Informuje on, że pochowany 27 czerwca o godz. 11.00 mężczyzna zginął dnia 23 czerwca od postrzału w miejscowości Pękosławice.
Był to inżynier, porucznik Adam Władysław Kłobski lat 35, urodzony 19 grudnia 1908 roku, pochodzący z Lemszczyzny na Lubelszczyźnie.
Pozostawił żonę Janinę z Ziębów (33 l.). Jego rodzicami byli Ludomir i Bożena (z Kleniewskich) Kłobscy.
Na cmentarzu w Grzegorzowicach znajduje się kamienny nagrobek z imieniem i nazwiskiem, datą urodzin i śmierci, notką Inżynier – Porucznik oraz zapisem „Cześć Jego Pamięci”.
Szukając informacji o rodzinie dotarliśmy do opisu postaci ojca oraz do drzewa genealogicznego.
Ludomir Kłobski – ojciec Adama, (1873 w Niedźwiedziej Woli – 15 lutego 1957) z rodziny ziemiańskiej herbu Pomian, s. Władysława i Franciszki z Pruszkowskich.

Wygląda na to, że Góry Świętokrzyskie odzyskują swoich bezimiennych bohaterów. Powoli wspólnymi działaniami organizacji patriotycznych odkłamujemy historię.

Czołem Wielkiej Polsce!!!

204 pp Grób 204 ppKłobski Adam