Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 1 marca 2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019

Podsumowując trzydniowe uroczystości chcieliśmy przedstawić naszą fotorelację i napisać kilka słów.
1 marca odbyła się msza św. zorganizowana przez środowisko AK w Ostrowcu Św. Jednak w naszej opinii jest to uroczystość dostosowana raczej pod pracowników urzędów. Organizowanie mszy św. o godzinie 11:00 jest nieporozumieniem, gdyż większość społeczeństwa o tej godzinie jest w pracy. My chociażby nie mogliśmy uczestniczyć w tej mszy właśnie z tego powodu, że zwyczajnie pracowaliśmy.
Jednak o godzinie 17:00 zorganizowaliśmy pokaz filmu „Więzy Krwi”, którego reżyserem jest Pan Dariusz Walusiak. Film opowiada o historii zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”. 
Po projekcji filmu udaliśmy się na groby w celu zapalenia zniczy ku czci tych, którzy walczyli i zginęli za Wolną Polskę.
2 marca przez miasto przeszedł IV Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych, po modlitwie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem AK przeszliśmy na Rondo NSZ. Przy wznoszonych okrzykach przemaszerowaliśmy przez Ostrowiec Św. Na Rondzie NSZ została odmówiona Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych, nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy. Marsz został przeprowadzony na wysokim poziomie logistycznym, jak zawsze Ostrowiecka Jednostka Strzelecka 2013 stanęła na wysokości zadania. Jednak warto tu podkreślić zaangażowanie Policji Państwowej, która to w ilości 7 oznakowanych aut oraz jednym radiowozie nieoznakowanym towarzyszyła naszemu marszowi, zabezpieczała nas ponadto Straż Miejska. 
Z naszej inicjatywy zostały przygotowane Odezwy do działaczy młodzieżowych. Odezwa jest dokumentem, który był rozpowszechniany przez środowisko skupione wokół Rotmistrza Witolda Pileckiego w latach 1946-47. Przygotowaliśmy również wystawę grypsów Łukasza Cieplińskiego ps. Pług ostatniego komendanta Zrzeszenia WiN, którą można było obejrzeć 1 i 2 marca.
3 marca reprezentacja naszego Stowarzyszenia stawiła się na Pierwszym Biegu Tropem Wilczym, patronem biegu był generał Antoni Heda ps. Szary. Bardzo duża frekwencja na biegu cieszy, ale brak jakichkolwiek wątków o Żołnierzach Wyklętych smuci. Na miejscu odbywania się biegu można było zauważyć jedną flagę, która znajdowała się przy stanowiskach wojskowych. Pojawienie się naszego stowarzyszenia z flagami biało-czerwonymi oraz szturmówkami organizacyjnymi wywołało duże zainteresowanie. Organizatorzy biegu przypomnieli sobie o naszym stowarzyszeniu, które to najgłośniej w mieście propaguje Żołnierzy Wyklętych, gdy trzeba było stanąć jako tło w trakcie przemówień. Ze względu na szacunek dla córki generała Antoniego Hedy ps. Szary i jego żołnierza, którzy byli obecni na biegu, podeszliśmy.

Na sam koniec bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować rodzinie Tomasza Wójcika ps. Tarzan, którzy to przyjechali z Warszawy na IV Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych i kibicowali nam również podczas Biegu.

Podsumowując, bardzo ciężko przyjąć nam fakt, że święto ku czci Żołnierzy Wyklętych dzieli. W obliczu ciągłych napaści na żołnierzy II konspiracji powinniśmy się jednoczyć i współdziałać, aby Ich dobre imię zostało obronione. Dzieje się jednak inaczej, a sens obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest zatracany.

Nikt prócz nas się o nich nie upomni! Ostrowczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych!

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82682?fbclid=IwAR3I2EbIYngA3uYCwH6PkvEkzb5uip6L5AF6UzO9MILqNqlH-dn6VBmxJ_c