Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 13 maja 2018

Bohaterowie NSZ na banerach w Ostrowcu Św.

Od 1 do 7 maja w na ulicach Ostrowca Św. mogliście oglądać cztery banery upamiętniające żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Akcja miała za zadanie przybliżyć mieszkańcom miasta historię NSZ, a w szczególności Brygady Świętokrzyskiej.

Oto treści banerów:

  1. 26 kwietnia urodził się Stanisław „Szmul” Ostwind-Zuzga ps. „Kropidło”, „Bolesław” major Narodowych Sił Zbrojnych, komendant powiatowy placówki NSZ w Węgrowie, najwyższej rangi dowódca pochodzenia żydowskiego w polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej.
  2. Ks. bp. Henryk Strąkowski był autorem modlitwy , którą odmawiali żołnierze NSZ – „Modlitwa o Wielką Polskę”. Pełnił funkcję kapelana NOW-NSZ.
  3. Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym. Jednostka powstała 11 sierpnia 1944 r. w majątku Lasocin.
  4. 5 maja 1945 roku oddział Brygady Świętokrzyskiej wyzwolił więźniarki z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w zachodniej części Czech.

https://www.facebook.com/OstrowieccyPatrioci/videos/178762939617130/

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-70206