Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 27 marca 2015

Pogrzeb szczątków Józefa Franczaka ps. Lalek

W dniu 26 marca 2015 roku sześcioosobowa grupa reprezentacyjna Ostrowieckich Patriotów wybrała się do Lublina na pogrzeb Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Ten Żołnierz Wyklęty po zakończeniu II wojny światowej jeszcze przez 18 lat ukrywał się na rodzimej Lubelszczyźnie i uparcie stawiał czynny opór komunistom. Zginął w przeprowadzonej przez UB 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych obławie.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej, w której zgromadziła się dosyć liczna grupa osób. Ogromne wrażenie wywarło na nas kazanie ks. mjr mgr Andrzeja Piersiaka, które nawiązywało nie tylko do losów Franczaka, ale również do historii powstającej współcześnie. Po mszy odnaleziona po latach czaszka Józefa Franczaka została złożona w grobie na cmentarzu w Piaskach. Wzruszające przemówienie wygłosił ściśniętym głosem Marek Franczak, syn Józefa Franczaka. Podziękował on wszystkim, którzy umożliwili odbycie się uroczystości oraz przybyłym na nią. W przymówieniu zaznaczył, że nadzieje na lepszą przyszłość pokłada w działalności młodzieży. Swoimi wspomnieniami z zebranymi podzielił się Wacław Szacoń ps. „Czarny”, który przybył na pogrzeb z Krakowa. Został odśpiewany hymn Zaporczyków, wiele osób słuchając go nie kryło łez. Oprawę uroczystości zapewniła wojskowa asysta honorowa z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz orkiestra. Nad zebranymi powiewały biało-czerwone flagi, wśród nich flagi Ostrowieckich Patriotów. Finałowym akcentem uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku upamiętniającym Józefa Franczaka znajdującym się przy cmentarzu. Zaszczytem dla nas była możliwość uczestniczenia w uroczystości.

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA Pogrzeb LALKA