Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 9 kwietnia 2017

„Bokser z Auschwitz” – Tadeusz Pietrzykowski

8 kwietnia 1917 roku urodził się
„Bokser z Auschwitz”

Jeden z pierwszych więźniów KL Auschwitz przywieziony w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych z 14 czerwca 1940 roku. W KL Auschwitz oznaczony numerem 77.

Do historii przeszedł przede wszystkim jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem (walka nie miała oficjalnego charakteru, a Düning przerwał ją w momencie, gdy wynik przemawiał na korzyść Pietrzykowskiego). W Oświęcimiu Teddy stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk, pokonując między innymi holenderskiego mistrza kraju w wadze pół średniej Leu Sandersa. Deportowany w 1943 r. do obozu zagłady Neuengamme, kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu między innymi z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. W Neuengamme Pietrzykowski stoczył około dwudziestu walk. Wyzwolenia przez żołnierzy brytyjskich doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy.

Tadeusz Pietrzykowski wraz z Feliksem Stammem w 1937 roku.

Tadeusz Pietrzykowski