Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13-ego kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało około 22 tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli z powodów politycznych. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Polacy ci stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Polacy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Były pokłosiem agresji Rosji na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.