Strona w wersji testowej

Nasza strona aktualnie jest w wersji testowej. Cały czas szukamy błędów i je poprawiamy. Jeśli zauważyłem jakiś problem lub masz ciekawy pomysł na ulepszenie naszej strony proszę poinformuj nas korzystając z tego formularza.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
miniaturka wpisu
Dodano: 5 czerwca 2017

Kręcimy film „Tarzan – ułan z Zawichostu”

Od kilku lat Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci zajmuje się kultywowaniem postaci Tomasza Wójcika ps. Tarzan. Obserwując nasze poczynania zauważyliście, że co roku uczestniczymy w uroczystościach poświęconych żołnierzom z oddziału Wójcika, które odbywają się w Ćmielowie. Jest to dla nas postać wyjątkowa postanowiliśmy więc uczcić ją także własnymi koszulkami. Rok temu powstał pomysł nagrania krótkiego filmu dokumentalnego o tej postaci, nasi członkowie napisali scenariusz. Z czasem okazało się, że będzie idealna okazja do współpracy z zaprzyjaźnioną Fundacją Odzyskajmy Naszą Historię, która ma już na swoim koncie film dokumentalny „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. I tak rok 2017 zaowocował projektem filmu dokumentalnego „Tarzan – ułan z Zawichostu”. Film jest dofinansowany z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Scenariusz do filmu powstał w czerwcu 2016,  jego autorami są Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk. Reżyserem jest Sławomir Mazur, znany z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Jego ostatnie filmy to „Fotografista” i „Ostatni żołnierze Ponurego”.

Projekt „Tarzan – ułan z Zawichostu” został objęty patronatem prof. Jana Żaryna i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, co jest dla nas niezwykłą nobilitacją.

Film to przedsięwzięcie, które ma za zadanie rozpowszechnić postać Tomasza Wójcika, jednego z najdzielniejszych dowódców partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej. Apelujemy również o promocję filmu w mediach, na portalach społecznościowych oraz na terenie województwa świętokrzyskiego. Wszystkie osoby chcące wesprzeć nas logistycznie prosimy o kontakt pod adresami:

michal@odzyskajmynaszahistorie.pl

ostrowieccypatrioci@gmail.com

 

Zdjęcia do filmu już się rozpoczęły, są dużym przedsięwzięciem i wymagają sporego wkładu finansowego. Mimo dofinansowania z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wciąż nie mamy wystarczającej kwoty na sfinalizowanie projektu. Dlatego też prosimy o wsparcie i wpłaty dobrowolne na konto Fundacji z dopiskiem Tarzan – ułan z Zawichostu.

Konto podajemy niżej:

Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię

26-085 Miedziana Góra,

Ćmińsk,  ul. Kobylaki 59.

Tel. 691 616 731

NIP: 959 19 70 981,     REGON: 364062714,     KRS: 0000610214

Numer konta bankowego: 92 2490 0005 0000 4530 2663 5014

Poniżej krótki życiorys bohatera naszego filmu:

Wachmistrz Tomasz Wójcik „Tarzan” urodził się w 1908 r. w Zawichoście nad Wisłą k. Sandomierza. Służbę wojskową odbywał w 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Suwałkach. Tomasz Wójcik był kawalerzystą w stopniu wachmistrza. Wachmistrz Tomasz Wójcik przyjął partyzancki pseudonim „Tarzan” od imienia swojego ulubionego konia.

Od początku wojny działał w partyzantce, w latach 1939-1943 Tomasz Wójcik był dowódcą Placówki ZWZ-AK w Zawichoście. Następnie wstąpił do utworzonych Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku umowy por. cc. Jana Piwnika „Ponurego” i rtm. cc. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba” z NSZ oddział „Tarzana” 8 IX 1943 r. podporządkował się i wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Najsłynniejszą akcją oddziału „Tarzana” było zlikwidowanie ośmiu oficerów i żołnierzy Wermachtu w tym gen. por. Kurta Rennera 26 sierpnia 1943 r.. 

8 września 1943 r. „Tarzan” zameldował się ” Ponuremu” na Wykusie wraz ze swoim 30 osobowym oddziałem w zdobycznym mundurze niemieckiego generała.

7 lipca 1944 r. oddział „Tarzana” został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, poniosło 37 partyzantów, czterem udało się zbiec.

Załamany Wójcik nigdy nie przebaczył sobie, że nie było go przy oddziale, ukrywając się przed agenturą UB, nie mógł ukryć się w jednym miejscu. Udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago w USA. Istnieje kilka teorii na ten temat.

 

Fot. Ziemowit Janaszek, Sławomir Mazur